Máte raději módu volnějšího oblečení a nenecháte se jen tak zviklat módními návrháři, kteří by byli schopni stanovit přesný opak? Dobře děláte. Důvěřujte vlastní intuici, která vám napovídá, že volnější oděvy mají vůči těm těsným některé významné výhody.
Pocit volnosti – všimli jste si, jak nám někteří módní tvůrci nenápadně podsouvají to, co je moderní, a odsouvají do ústraní, co již z módy vyšlo? Vtip je ale v tom, co si veřejnost nechá líbit, a zda si zachová svůj vlastní nadhled, anebo se podřídí davu a jakémusi pseudo trendu. Velmi markantní to bylo například u džínových kalhot, které krátce po počátku milénia získaly tvar zvonů, někdy až přímo na zem v obrovitánských šířích, a pár let poté se zvony začaly poměrně rychle měnit v konfekci opačného rázu – kalhoty těsně upnuté k tělu. Namísto toho, aby nohavice byly tak akorát, zmítali jsme se mezi dvěma extrémy.
Podobné je to i s dámskými šaty volnými. Volné oblečení navozuje větší pocit svobody, méně pohybových omezení, a to je přesně to zásadní, o co nám jde. Nenechme se zmanipulovat někým, kdo tvrdí, že volné šaty nejsou IN, a že musíme nutně oblékat kosmické či potápěčské skafandry těsně přimknuté k tělu.
Izolační vzduchová vrstva – volné oblečení má ještě jednu zásadní výhodu vůči tomu těsnému. A sice ve hře je vzduchová hmota, která působí jako izolant mezi tělem a oděvem. V horkém létě pokožku ochlazuje, v chladném období naopak pomáhá udržet tělesné teplo a tím pádem obrazně řečeno zahřívá. Jakmile však obléknete cokoli těsného, vzduch odtud vytlačíte a mezi pokožkou a vnějším prostředím bude jen samotná látka, která ale málokdy stačí tak efektivně chladit či zahřívat. Týká se to zejména funkčního oblečení speciálně určeného pro sportovce, ale nikoli pro běžné nošení například ve městě po obchodech nebo na procházkách v parku.