Co to vůbec whisky je? Jedná se o alkoholický nápoj, který vzniká fermentací obolí a nechává se vyzrát v dřevěných nádobách. Zajímavostí je, že whisky můžeme psát jako whisky, ale také jako whiskey. Záleží na tom, co preferujete více. Třeba USA a Irsko nazývají nápoj whiskey, oproti tomu ve Skotsku či Kanadě se setkáte spíše s názvem whisky. Whisky má původ ve Skotsku a Irsku a její historii datujeme zhruba do let 1000 našeho letopočtu. Nejprve ji vyráběli v klášterech mniši, poté se její výroba začala dále a dále rozšiřovat.
Whisky se tedy vyrábí z obolí. Předtím, než se fermentuje, se vylouhují pryč všechny cukry. Obilí se smíchá s horkou vodou, přidají se kvasinky a dojde k fermentaci. Poté se nápoj destiluje. Whisky se poté nechává zrát v dřevěných nádobách, konkrétně v dřevěných sudech. Právě toto zrání je pro whisky typické. Whisky máme spoustu druhů. Je tu například irská whisky, která je jemnější chuti a zraje v sudech tři roky. Skotská whisky se vyrábí ze sladu nebo obilí a láhve se musí označovat podle přísných skotských předpisů. Skoti jsou totiž ohledně whisky velmi háklivý. Dále je tu například žitná whisky, která se vyrábí především v Americe a jak už název napovídá, využívá se při výrobě žito.
A jak se správně pije whisky? Pokud chcete dodržovat tradice, pijte whisky ze skleniček, které jsou k tomu určené. Pokud pijete čistou whisky, zvolte tzv. tumbler, krátkou skleničku, která má tlusté dno. Pokud servírujete whisky návštěvám, určitě na ně zapůsobíte broušenými skleničkami na whisky. Whisky totiž nemusíte pít pouze čistou. Záleží na vašich chuťových preferencích. Někdo si whisky ředí s trochou vodu, někdo do ní zase přidává led. Whisky je také často součástí nejrůznějších koktejlů a díky své velmi výrazné kouřové chuti může každý koktejl pozvednout na úplně jinačí úroveň.